17 lip 2011

Jakie dokumenty dla dziecka - poradnik wakacyjny c.d

Było o lataniu, o tym jak trzeba przygotować się do podróży autem a teraz kilka słów o dokumentach, które trzeba a które warto zabrać gdy z małym dzieckiem wybieramy się na zagraniczne wojaże. 
My to znaczy dorośli do krajów UE wiadomo podróżujemy z paszportem! Cudne! Ale z dziećmi to już nie taka łatwa sprawa. Każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13. roku życia, musi mieć swój własny dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy.

Sprawa z  dowodem osobistym wygląda tak. Dziecko i oboje rodziców (pisemna zgoda jednego z nich nie posiada mocy prawnej) z wypełnionym wnioskiem muszą pojawić się w wydziale spraw administracyjnych urzędu miejskiego. Taki dowód ważny jest przez 5 lat i trzeba zapłacić 30 zł. Na dokument czeka się nawet miesiąc. Z takim dowodem podróżujemy tylko po krajach Unii, jeśli wybieramy inny rejon świata to już powinniśmy zdecydować się  na paszport. Tu też przy wyrabianiu potrzebna jest obecność obojga rodziców, chociaż w tym przypadku biuro paszportowe respektuje pisemną (potwierdzoną notarialnie) zgodę nieobecnego opiekuna. Cena paszportu podobna co dowodu i okres ważności też. 

Oprócz wniosku należy złożyć akt urodzenia dziecka (oryginał i ksero), poprzedni paszport (jeśli dziecko go miało lub paszport, w którym było wpisane), dwa zdjęcia biometryczne oraz potwierdzenie zameldowania (jeśli dziecko jest zameldowane w innym miejscu niż rodzice).

Mama i tata powinni stawić się w urzędzie z dowodami osobistymi. Przy składaniu wniosku musi być też sam zainteresowany, bez względu na swój wiek (nawet jeśli ma, na przykład tylko miesiąc).

Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, dokument może później odebrać jedno z rodziców. Gdy jest starsze, musi przyjść po paszport razem z mamą lub tatą.

Jeśli dziecko się uczy, należy przedstawić aktualną legitymację szkolną, która upoważnia ona do zniżki w opłatach za paszport (kwoty w ramce).

Dzieciom w wieku do 13. roku życia paszport wydawany jest na 5 lat, starszym - na 10 lat.

 Jest jeszcze opcja paszportu tymczasowego. Ten wydawany jest dzieciom poniżej 5-tego roku życia w sytuacji, gdy rodzice nie chcą czekać na zwykły paszport. Dziecko nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Jego ważność obejmuje przez jeden rok wyłącznie kraje UE.

Rodzice mogą także postarać się dla dziecka o 12-miesięczny dowód biometryczny (dowód wydawany na nowych zasadach, na którym widnieje wizerunek całej twarzy i odciski palców). Obecność dziecka jest w tej sytuacji obowiązkowa.

Oczywiście jest też możliwość wpisania dziecka do paszportu rodzica, no do dowodu to już raczej się nie da.

Ubezpieczenie, o nim lepiej nie zapominać! Przyda się i dziecku i nam-dorosłym. Jeśli korzystamy z usług NFZ w książeczkę ubezpieczeniową należy wpisać dziecko. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej oraz czterech innych krajów (Irlandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria). Dodatkowo - na podstawie dowodu ubezpieczenia- trzeba zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży warto wykupić także ubezpieczenie, o ile nie jest ono wliczone w cenę wycieczki. Pozwala ono pokryć koszty leczenie oraz chroni przed następstwami wypadków.

Na stronach Urzędów Miast są odpowiednie formularze, no i oczywiście nie można zapomnieć o zdjęciach. Zrobienie zdjęcia ruchliwemu kilkumiesięczniakowi to musi być wyzwanie:)))

4 komentarze:

  1. Wyrabiałam 2 miesięcznemu dziecku dowód, jest to bezpłatne. Pozdrawiam, Karolina

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm... widocznie zależy od urzędu, w tym co ja chcę wyrobić płaci się. dlatego warto sprawdzić najpierw co i jak:)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja także płaciłam za wyrobienie paszportu... nie możliwe żeby zależało to od urzędu... ciekawa sprawa. a może za dowód się nie płaci, a za paszport się płaci.

    OdpowiedzUsuń
  4. ja też wyrabiałam dowód 4 miesięcznej córci i też nic nie płaciłam. Pozdrawiam , Marta

    OdpowiedzUsuń